Translate

środa, 29 stycznia 2014

Szulaki, czyli kapusta zasmażana z ziołami i czosnkiem.

Dzisiaj propozycja dania, które zawsze kojarzy mi się z robieniem gołąbków i dzieciństwem. Gdy zostawała kapusta z robienia gołąbków automatycznie powstawały szulaki. Serdecznie polecam są pyszne wiem, że w niektórych regionach Polski również się je robi choć pod inna nazwą.
 SKŁADNIKI:
liście kapusty obgotowanej jak do gołąbków ( u mnie 5 liści i trochę skrawków)
1/2 dużej cebuli
1 cm. plaster wędzonki (boczek, szynka, baleron co macie:))
5 ząbków czosnku
1 łyżeczka soli gruboziarnistej
1 łyżeczka pieprzu w kulkach
1/2 łyżeczki kminku w ziarnach, majeranek, ziele angielskie, listek laurowy
4 łyżki oleju/oliwy
  1. Cebulę i wędzonkę kroimy w kostkę, kapustę szatkujemy dość drobno. Czosnek, sól, pieprz i kminek i resztę przypraw ucieramy w moździerzu na jednolitą pastę.
  2. Na rozgrzanej oliwie podsmażamy wędzonkę ok. 2 minut. Dorzucamy cebulę i szklimy ją ok 5 minut pilnując aby się nie przypaliła. Następnie dodajemy kapustę i zioła. Dokładnie wszystko mieszamy i dusimy na wolnym ogniu ok 30 minut pod przykryciem. Mieszamy co 10 minut.
  3. Po tym czasie, sprawdzamy smak oraz miękkość kapusty. Jeżeli kolor jest taki jak na zdjęciu znaczy tzn. że jest gotowa. W razie konieczności doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy jako dodatek do obiadu, bądź samodzielne z bułeczką z masłem. SMACZNEGO.

czwartek, 23 stycznia 2014

LUNCHBOX: ryż z curry i warzywami z wędzonym kurczakiem.

Dzisiaj propozycja dania idealnego do pracy na drugie śniadanie a mianowicie ryż z warzywami i aromatycznymi przyprawiamy, z naszym dobrem narodowym czyli wędzonką. Tym razem nie szynka tylko tzw. kęski piwne, czyli wędzony kurczak. Ja użyłam udek ale mogą być to również skrzydełka. Serdecznie polecam :)
SKŁADNIKI
(2 porcje)
 100g. ryżu basmati (1 woreczek)
1 brokuł
1/3 kalafiora (opcjonalnie)
1/2 cebuli
3 łyżki kukurydzy z puszki
10 oliwek czarnych
garść kaparów z zalewy
1 pomidor
1 łyżka curry
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka oregano
1/2 łyżeczki chilli
2 udka wędzone z kurczaka (kęski piwne)
  1. Ryż gotujemy wedle instrukcji na opakowaniu, ok. 15 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy.
  2. Brokuł i kalafior rozdrabniamy na różyczki i gotujemy w osolonej wodzie ok. 5 minut. Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Zostawiamy na sicie do osuszenia.
  3. Cebulę i pomidora kroimy w kostkę, kapary drobno siekamy, oliwki odsączamy z zalewy.
  4. Na łyżce oleju przesmażamy cebulkę, gdy się zeszkli dodajemy różyczki brokuła i kalafiora, smażymy ok. minuty. Dodajemy pomidora pokrojonego w kostkę.
  5. Dodajemy ryż ugotowany na sypko, oliwki, kapary i wszystko energicznie mieszamy. Doprawiamy przyprawami, zmniejszamy gaz i mieszamy ok. minuty. Gdy wszystko się połączy z jednolitą potrawę wyłączamy gaz, kurczaka rozdrabniamy i układamy na wierzchu. Nie solę dodatkowo ponieważ ryż, brokuły i kurczak są wystarczająco słone. SMACZNEGO.

wtorek, 21 stycznia 2014

Ciasto ananasowo-kokosowe.

Dzisiaj jedno z moich ulubionych zestawień smakowych tzn. ananas + kokos. Idealny powiew egzotycznych smaków w zimowe wieczory. Ciasto nie jest mocno słodkie i ma ciekawą teksturę. Serdecznie polecam, warto spróbować :)

SKŁADNIKI
(blacha standardowa)
ciasto:
3 jajka
1i1/2 szklanki mąki
1 szklanka cukru pudru
1/2 proszku do pieczenia
9 łyżek oleju
9 łyżek mleka
200 dg wiórków kokosowych  
masa budyniowa
syrop z 2 puszek ananasa
1 budyń śmietankowy
1/2 szklanki mleka
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 masło extra  
masa śmietanowa
500 ml śmietany kremówki 36%
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
1/3 szkl. wrzątku (do rozpuszczenia żelatyny)  
mus ananasowy: 
2 puszki ananasów bez syropu
1 galaretka cytrynowa
  1. CIASTO: Jajka ubić z cukrem na jednolita masę. Dodać pozostałe składniki i wszystko razem dokładnie wymieszać mikserem.  Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40-45 minut. Po wystygnięciu należy przekroić ciasto na dwie części.
  2. MUS ANANASOWY: Ananasy odsączyć z zalewy, zmiksować je blenderem, następnie podgrzać i wsypać cytrynową galaretkę. Wszystko dokładnie wymieszać, żeby galaretka się rozpuściła (nie gotować!!)  i odstawić do stężenia. Mus studzimy i  wykładamy na spód ciasta.
  3. MASA BUDYNIOWA: Syrop ananasowy połączyć z mlekiem do 0,5 litra. Odlać 1/2 szklanki w celu rozrobienia budyniu z 1 łyżką maki ziemniaczanej, resztę płynu zagotować. Do gotującego się mleka z syropem ananasowym wlać rozrobiony budyń i zagotować. Odstawić do wystygnięcia. Ostudzony budyń miksujemy z masłem na gładką masę.
  4. MASA ŚMIETANOWA: Zimną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Na koniec dodajemy przestygniętą żelatynę uprzednio rozpuszczoną w 1/3 gorącej wody. Wykładamy śmietanę na masę budyniową (zostawiamy 1/3 masy śmietanowej do udekorowania wierzchu) i przykrywamy drugim plackiem kokosowym.
  5.  Na wierzchu rozprowadzamy pozostałą masę śmietanową i dekorujemy dowolnie. Ciasto wstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny. SMACZNEGO.
 

    sobota, 18 stycznia 2014

    Udko z kurczaka z makaronem spaghetti i sałatką z pomidorków koktajlowych w occie balsamicznym.

    Dzisiaj pyszny kurczak parowany z dodatkiem pieczarek i ziół w towarzystwie makaronu i wyrazistej sałatki z pomidorów koktajlowych. Idealne na obiad. Nie wymaga ciągłego stania przy garnkach:) robi się samo. Serdecznie polecam.
    SKŁADNIKI
    (1 porcja)
    1 udko z kurczaka
    50g. makaronu spaghetti z pszenicy durum
    8 pomidorków koktajlowych
    4 spore pieczarki
    2 łyżki octu balsamicznego
    1 łyżka posiekanej natki pietruszki
    sól pieprz
    przyprawa do kurczaka
    tymianek
    sok z cytryny
    1. Kurczaka myjemy, osuszamy i nacieramy przyprawą do kurczaka. Odstawiamy w ciepłe miejsce. W tym czasie nastawiamy wodę na makaron. 
    2. Makaron gotujemy w mocno osolonej wodzie, al dente wedle instrukcji na opakowaniu. Jest to ok 9 minut. Po ugotowaniu przelewamy obficie odcedzony makaron zimną wodą i zostawiamy na sicie do wyschnięcia.
    3. Na patelnię wylewamy 1 szklankę wody, gdy zacznie wrzeć układamy udko/a przykrywamy pokrywką i parujemy na wolnym ogniu (ale tak aby się gotowała woda) ok 15 min.
    4. Pieczarki myjemy dokładnie i kroimy na 4. Dorzucamy do parującego się kurczaka i dosypujemy tymianek. Jeżeli nie ma wody dolewamy kolejną szklankę, obracamy udko/a i parujemy kolejne 15 minut. Podnosząc pokrywkę uważajmy aby nie poparzyła nas para warto ubrać rękawicę kuchenną.
    5. Jeśli udko się uparowało i zostało niewiele wody dorzucamy makaron i już bez przykrycia podgrzewamy go z udkiem i pieczarkami.
    6. Pomidorki kroimy na pół bądź na ćwiartki jak są większe. Przekładamy do miski, zalewamy octem balsamicznym, posypujemy natką pietruszki, skrapiamy odrobiną soku z cytryny, sporo solimy i pieprzymy i dokładnie mieszamy.
    7. Na talerzu układamy udko, obok makaron posypany pieczarkami i naszą sałatkę z pomidorów. Można dodać kilka octówek u mnie marynowana papryka. SMACZNEGO.

    piątek, 17 stycznia 2014

    Sałata z szynką, grejpfrutem, korniszonami, kukurydzą i papryką z pikantnym dressingiem.

    Sałatka dobra na wszystko. Dzisiaj propozycja sałatki na co dzień do pracy, na lekką kolację, bądź jako danie imprezowe, w końcu mamy karnawał. Pyszne połączenie naszej Polskiej wędzonej szynki, z grejpfrutem i warzywami a wszystko połączone pikantnym dressingiem z odrobiną chilli i musztardy francuskiej. Serdecznie polecam.

     SKŁADNIKI
      (1 porcja)
    4 liście sałaty lodowej, poszatkowane
    100g. szynki wędzonej
    1/4 grejpfruta, obranego ze skóry i błonek i pokrojonego
    3 małe korniszony pokrojone w plasterki
    4 łyżeczki kukurydzy
    1/2 papryki pokrojonej w kostkę
    3 gałązki koperku posiekane w kosteczkę
    DRESSING
    2 łyżki oliwy
    1/2 łyżeczki posiekanego chilli
    1 łyżeczka z górą musztardy francuskiej
    1 łyżeczka octu
    1 szczypta cukru
    sól, pieprz 
    estragon
    ząbek czosnku posiekany/przeciśnięty przez praskę
    1. Wszystkie składniki układamy w misce, sałatę, szynkę, korniszony, kukurydzę, szczypior, paprykę oraz grejpfrut.
    2. Składniki dressingu umieszczamy w słoiczku i energicznie mieszamy, aż zgęstnieje. Polewamy chwilę przed podaniem. Najlepiej wymieszać ją rękoma wtedy dressing obtoczy każde warzywo.
    * najlepiej podać sałatkę z tostem z grahama, bądź bułeczką z masłem. SMACZNEGO!


    niedziela, 12 stycznia 2014

    Spaghetti z wołowiną i szpinakiem.

    Propozycja dania, który każdy zna. Proste, pyszne i aromatyczne spaghetti z wołowiną, szpinakiem i pysznym sosem pomidorowym, podane z makaronem pełnoziarnistym. Serdecznie polecam.
    SKŁADNIKI
    (5 osób)
    1 opak makaronu spaghetti
    500g. mięsa wołowego z łopatki
    660ml (słoik) przecieru z pomidorów własnej roboty/passata
    1 duża cebula
    garść szpinaku
    1/2 marchewki
    niewielki kawałek selera
    5 małych ząbków czosnku
    1 szkl. wody/wina/bulionu
    1 łyżka oregano
    1 łyżeczka bazylii i tyminaku
    1 łyżeczka vegety/warzywka
    szczypta soli, odrobina pieprzu
    odrobina oleju do smażenia
    1. Cebulę i czosnek siekamy w drobna kostkę. Marchewkę i seler obieramy i siekamy w dość drobną kostkę . 
    2. Na patelni obsmażamy cebulę ze szczyptą cukru, gdy się zeszkli dodajemy marchew i seler, chwile obsmażamy (ok. 2 minuty), dodajemy mięso i rozdrabniamy je łopatką. Zalewamy wodą/winem/bulionem i czekamy aż zacznie wrzeć. Dalej rozdrabniamy mięso aby było sypkie w konsystencji, chwilę dusimy ok. 5min aby płyn odparował. 
    3. Nastawiamy wodę na makaron ok 5 l. gdy zacznie wrzeć mocno solimy. Gotujemy makaron
      9 min (al dente), odcedzamy i przelewamy zimną wodą.
    4. Do mięsa dodajemy warzywko/vegetę, zioła, szpinak i mieszamy. Po 2 minutach zalewamy przecierem z pomidorów/passatą i dusimy, od czasu do czasu mieszając przez 10 minut. Na koniec dosmaczamy czosnkiem, solą (w razie konieczności) i pieprzem.Wykładamy makaron, dodajemy mięso, polewamy sosem i posypujemy serem, natką pietruszki. Dodatki wedle uznania. SMACZNEGO.

    środa, 8 stycznia 2014

    Pikantne krewetki z makaronem i warzywami.

    Danie łatwe do przygotowania, idealne na obiado-kolację. Szybkie i nie wymagające długiego stania przy kuchni. Polecam zabieganym.
    SKŁADNIKI
    100 g. makaronu z pszenicy durum
    200g krewetek tygrysich
    2 cebule
    1 i 1/2 papryki
    4 mini kolby kukurydzy/3 łyżki kukurydzy zwykłej
    bazylia suszona
    sól, pieprz
    natka pietruszki
    MARYNATA DO KREWETEK
    4 łyżki sosu sojowego
    2 ząbki czosnku
    1 łyżeczka sambalu
    1 łyżeczka tartego galan galu/imbiru
    szczypta cukru
    sok z 1/2 cytryny
    1. Krewetki płuczemy i pozbywamy się ogonków. Osuszamy ręcznikiem papierowym i zalewamy marynata na minimum 15 minut. Najlepiej na całą noc.
    2. W garnku nastawiamy wodę na makaron i obficie solimy. Gotujemy makaron al dente (zależy od kształtu). Odcedzamy ale nie przelewamy zimną wodą.
    3.  Paprykę kroimy w paski, cebulę w półtalarki, kolby kukurydzy w paski.
    4. Na patelni rozgrzewamy troszkę oleju i obsmażamy krewetki z obu stron ok. 2 minut. Dodajemy cebulę i paprykę dokładnie mieszamy, smażymy ok. 2 minut warzywa mają być jędrne, dolewamy pozostałą marynatę dorzucamy makaron i kukurydzę energicznie mieszamy. Gdy jest za mało słone dolewamy albo sosu sojowego/ew. dosalamy. Wszystko posypujemy bazylią. Zdejmujemy z gazu, wykładamy na talerz i posypujemy natką pietruszki. SMACZNEGO.

    wtorek, 7 stycznia 2014

    Placuszki z cukinii z sosem czosnkowym, wędzoną makrelą i kawiorem.

    Dzisiaj danie znane, lecz lekko zmodyfikowane przeze mnie. Jestem fanką ryb, w każdej postaci, Patryk zresztą też, ale nikt tak jak ja nie kocha ikry. Niestety jest droga ciężko kupić dobrą i nie każdemu odpowiada jej konsystencja. Dlatego składnik opcjonalny. Serdecznie polecam placuszki z cukinii dla osób dbających o linię:)
     SKŁADNIKI
    (8 placuszków)
     1 cukinia średniej wielkości
    1 cebula 
    2 jajka
    4/5 łyżeczek otrąb mielonych
    sól, pieprz
    tymianek suszony
    odrobina oleju
    SOS:
    mały jogurt grecki
     1 łyżka majonezu
    2 ząbki czosnku
    szczypta cukry
    sól, pieprz
    szczypta ziół prowansalskich
    DODATKI
    makrela wędzona
    kawior
    1. Cukinię dokładnie myjemy kroimy na pół, wydrążamy łyżeczką nasiona i ścieramy na tartce na dużych oczkach.
    2. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę, dodajemy 2 jajka, otręby, sporo soli, pieprz i tymianek. Energicznie mieszamy.
    3. Patelnie teflonową/ceramiczną nagrzewamy i smarujemy pędzelkiem odrobiną oleju. Kładziemy placuszki wielkości łyżki stołowej i smażymy 2 minuty z każdej strony. Przekładamy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do piekarnika na grilla/bądź opcją góra temp 200'C na 3-4 minuty.
    4. W tym czasie mieszamy jogurt z majonezem, przeciskamy czosnek, dodajemy cukier, sól, pieprz i zioła prowansalskie.
    5. Placuszki wyjmujemy polewamy sosem i układamy dodatki. SMACZNEGO.


    piątek, 3 stycznia 2014

    Roladki ze schabu.

    Dzisiaj danie mięsne i bardzo lubiane przez domowników. Roladki ze schabu, zamiennie robione z ligawy wołowej ich środek skrywa ogórka kiszonego, boczek, cebulkę, parówkę oraz paprykę. Skąpane w sosie z prawdziwkami, musztardą francuską i kolendrą. Serdecznie polecam.

     SKŁADNIKI
    (5 osób)
    10 plastrów schabu (jak na kotlety)
    2 parówki (pokrojone w słupki)
    10 plastrów boczku wędzonego
    3 ogórki kiszone (pokrojone w słupki)
    1 cebula (pokrojona w ósemki)
    1/2 papryki ( pokrojona w plasterki)
    keczup 
    musztarda rosyjska
    sól, pieprz
    garść borowików suszonych
    1 szkl. wody
    2 listki laurowe
    2 ziela angielskie
    2 łyżeczki musztardy francuskiej
    2 łyżki wody z ogórków kiszonych
    1/2 łyżeczki nasion kolendy
    szczypta kminku 
    1 łyżeczka majeranku
    olej do smażenia
    *dodatki kasza gryczana, ogórki kiszone
    1. Kotlety rozbijamy, solimy i pieprzymy. Smarujemy każdy keczupem i musztardą. Układamy po plasterku boczku, na to kawałek papryki, ogórka, cebuli i parówki. Zwijamy w roladki i złączamy wykałaczką. 
    2. Na rozgrzanym oleju obsmażamy roladki, z każdej strony ok. 2 minut na stronę. Następnie zalewamy wodą, dodajemy listek, ziele angielskie, grzyby i zmniejszamy gaz. Dusimy ok. 20 minut pod przykryciem.
    3. Następnie robimy sos. Wyjmujemy kilka roladek, aby mieć miejsce do wymieszania składników. Dodajemy wodę z ogórków, musztardę i energicznie mieszamy. W moździerzu ucieramy nasiona kolendry i kminek, dodajemy do sosu. Zagotowujemy dodajemy majeranek i dokładamy wyjęte roladki. Dusimy na małym ogniu jeszcze 5 minut.
    4. Podajemy z kaszą gryczaną polaną sosem i ogórkiem kiszonym. SMACZNEGO.