Translate

środa, 11 grudnia 2013

Pierogi z mięsem wieprzowym i okrasą z boczku i cebulki.

Dzisiaj słynne na cały świat polskie pierogi. Zrobiłam je z mięsem, bo takie najbardziej lubię. Są pyszne, aromatyczne i w mgnieniu oka znikają. Serdecznie polecam.

SKŁADNIKI
na ok 40-50 pierogów
CIASTO
3 szkl. mąki pszennej
1 kubek letniej wody
1 jajko
FARSZ
2 ozorki wieprzowe
0.5kg łopatki wieprzowej
0.5kg. serc wieprzowych
4 listki laurowe
5 kulek ziela angielskiego
1 marchew
1/2 selera
1 pietruszka
sól, pieprz
1 jajko
1 rozmoczona w ciepłej wodzie bułka
1 duża cebula
1 łyżka majeranku
OKRASA
ok 200g. boczku wędzonego
cebulka
ząbek czosnku
sól
pieprz
  1. Mięso należy ugotować wraz z marchewką, pietruszką, selerem w niewielkiej ilości wody. Najpierw zagotowujemy warzywa na wrzątek wrzucamy mięso. Do gotowania wrzucamy listki laurowe, po kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu oraz sól do smaku. Gdy mięso będzie miękkie wyjmujemy je i studzimy. Ozorki nalezy obrać ze skóry jak są letnie, łatwiej zejdzie z nich skórka.
  2. Obgotowane mięso przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Dodajemy posiekaną w kostkę i obsmażoną cebulkę, 1 jajko, rozmoczoną bułkę, doprawiamy dużą ilościa pieprzu i majeranku i w razie konieczności dosalamy.
  3. Z podanych składników zaganiatamy ciasto na pierogi. Ma być gładkie, elastyczne i miękkie w dotyku. Trwa to ok. 10 minut.
  4. Część ciasta rozwałkowujemy cienko (podsypując mąką aby nie przykleiło nam się do stolnicy) i wycinamy kółeczka przy pomocy szklanki. Na każde kółeczko nakładamy farsz i zlepiamy pierogi.
  5. Nastawiamy w dużym garnku wodę na pierogi, gdy zacznie wrzeć dodajemy sól i chlust oleju, aby po wyjęciu z gotowania nam się nie posklejały. Na mocno wrzącą wodę wrzucamy partiami pierogi. Gdy wypłyną, zmniejszamy gaz. Gotujemy je ok. 3-4 min. od wypłynięcia.
  6. Na rozgrzanej patelni smażymy boczek, następnie dodajemy pokrojoną cebulkę, przeciśnięty przez praskę czosnek, wszystko doprawiamy solą i pieprzem i polewamy porcję pierogów. SMACZNEGO.
*nie wylewamy bulionu powstałego z gotowania mięsa, przyda się na następny dzień aby podgrzać w nim pierogi. Warto go tylko przelać przez sito aby nie pływały w nim szumy z gotowania mięsa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz